Vzkaz pro Blackie

25. července 2010 v 10:37 | Luna |  Deníček L
Moje milá Blackie,
děkuji Ti za všechnu trpělivost se mnou  Za chvilku na 14 dní odjíždím, ale pak se k tobě zase vrátím. Budu na Tebe moc myslet a budeš mi strašně chybět. Hlavně tvá podpora. Bude mi chybět také to, že si nebudu moct zapisovat jídelníčky....a budu s přítelem, tak mě bude nutit do jídla... Pokusím se to aspoň vysportovat ze sebe co to půjde.
Beruško, doufám, že je všechno v pořádku, protože ses už pár dní neozvala....já vím....je to jen pár dní, ale mně to připadá jako celá věčnost.
Drž se Berunko
Užívej si prázdniny osmého nebo devátého srpna mě tu máš!
Mám Tě ráda


Tvoje Luna
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Blackie Blackie | Web | 25. července 2010 v 20:19 | Reagovat

Ahojky Beruško moje zlatá =o*♥
Moc se ti omlouvám za to, že jsem se ti takovou dobu neozvala, ale to jsem to máš podrobně vysvětlené v ostatních komentářích (http://we-lose-weight-together.blog.cz/1007/ctvrtek-22-7-2010 ... tímhle to začíná a končí to u tohoto posledního článku).
Za tu trpělivost mi vůbec děkovat nemusíš, to je přeci samozřejmostí, od toho tu pro tebe jsem ... a to jakou mám trpělivost já s tebou není v podstatě naprosto nic v porovnání s tím, jakou trpělivost máš ty se mnou... Moc ti za všechno děkuju. Budeš mi tu strašně moc chybět, už se těším, až se mi sem vrátíš... třeba se aspon do té doby dám trošku dokupy s tím, jak na tom v poslední době jsem (tím myslím hlavně ty moje úděsné jídelníčky a to všechno... přítel... no vždyť víš... ).
Zlatíčko, tak se tam měj mocinky krásně, uživej si prázdnin (snad i sluníčka) jak nejvíc to půjde, a drž se... snad to s tím přítelem nebude zas tak hrozné a i kdybys něco málo přibrala i když tomu sama nevěřím, protože ty jsi šikulka, tak to společně dáme určitě všechno dolů :-* Uvidíš
Tak pa pá, měj se krásně a já už se nemůžu dočkat toho, až se mi konečně vrátíš. Tak pá Beru :-*
Taky tě mám moc a moc ráda...♥♥♥

2 Albertpaync Albertpaync | E-mail | Web | 7. června 2018 v 20:56 | Reagovat

The prostate related is the central part of a male's reproductive system. It secretes fluids that assist the transportation and activation of sperm. The prostate can be found just in front of the rectum, below the bladder and around the urethra. When there is prostate problem, in most cases very uncomfortable and inconvenient for the patient as his urinary system is directly affected.

The common prostate health conditions are prostate infection, enlarged prostate and prostate type of cancer.

Prostate infection, also called prostatitis, is among the most common prostate-related overuse injury in men younger than 55 years of age. Infections of the prostate related are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis may be the least common coming from all forms of prostate infection. It is brought on by bacteria found in the large intestines or urinary tract. Patients may experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by making use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to relieve the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is often a condition connected with a particular defect in the gland as well as the persistence presence of bacteria inside the urinary tract. It can be due to trauma on the urinary tract or by infections via the rest of the body. A patient can experience testicular pain, small of the back pains and urination problems. Although it is uncommon, it is usually treated by removal in the prostate defect accompanied by the utilization antibiotics and NSAIDs to take care of the inflammation.

Non-bacterial prostatitis is the reason approximately 90% of most prostatitis cases; however, researchers have not yet to establish the sources of these conditions. Some researchers feel that chronic non-bacterial prostatitis occur as a result of unknown infectious agents while other think that intensive exercise and lifting might cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an appropriate diet is important. These are some of the things you can do to maintain your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is critical for overall health and this will also maintain your urinary track clean.

2. Some studies declare that a couple of ejaculations each week will help to prevent cancer of prostate.

3. Eat steak sparingly. It has been shown that consuming a lot more than four meals of beef per week will raise the chance of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an effective diet with cereals, vegetable and fruits to ensure sufficient intake of nutrients essential for prostate health.

The most critical measure to take to be sure a healthy prostate would be to opt for regular prostate health screening. If you are forty years and above, you should opt for prostate examination at least one time per year.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama